pierogi y kapusta
Obiad

Pierogi z kapustą i grzybami

Jakie pierogi jadacie na Wigilię? Z kapustą czy z grzybami? U mnie zawsze robiło się pierogi z kapustą i grzybami. Powiem szczerze, że jak byłam mała, to nie przepadałam za nimi. Ale zawsze musiałam zjeść chociaż jednego.

Mój tata zawsze powtarzał – i nadal to robi, że podczas Wigilii należy spróbować wszystkich 12 potraw. Dlatego zawsze 1 najmniejszy pierożek trafiał mi na talerz. Teraz sama po nie sięgam. Nie są moją ulubioną potrawą Wigilijną, ale doceniam ich smak.

Składniki (około 50 sztuk):

Ciasto:
300 g mąki T650
150 ml wrzącej wody
30 g margaryny wegańskiej
Odrobina soli

Farsz:
300 g kiszonej kapusty
160 g pieczarek
140 g mrożonych grzybów
Garstka suszonych grzybów
2 cebule
Sól, pieprz
Liść laurowy
Woda
6 łyżek oleju do smażenia

pierogi y kapusta4

Przygotowanie:

Ciasto:
Ze wszystkich składników robimy ciasto – uwagą na wrzątek! Ciasto wyrabiamy około 10 minut, aż będzie gładkie i elastyczne. Odkładamy ciasto do całkowitego przestygnięcia. Gdy będzie już zimne, to rozwałkowujemy je cienko, tniemy na małe kwadraciki i lepimy pierogi.
Farsz:
Cebulę kroimy w kosteczkę i podsmażamy na oleju (3 łyżki). Siekamy kapustę i dorzucamy do cebuli. Podsmażamy około 5 minut i dolewamy odrobinę wody, by kapusta się poddusiła. Dusimy pod przykrywką około 30 minut – zerkamy co chwilę i w razie konieczności dolewamy odrobinę wody, żeby kapusta się nie przypaliła. Gotową kapustę przekładamy do dużej miski. Na tej samej patelni rozgrzewamy kolejne 3 łyżki oleju i wrzucamy starte na tarce pieczarki. Smażymy około 10 minut. Następnie dodajemy mrożone grzyby i dalej smażymy przez 5 minut. Dolewamy wodę tak, by lekko przykrył grzyby. Wrzucamy garstkę suszonych grzybów i listek laurowy. Przykrywamy przykrywką i dusimy około 10 minut. Po tym czasie zdejmujemy przykrywkę i jeszcze woda nie wyparowała to smażymy do odparowania wody. Gotowe grzyby przekładamy do miski z kapustą. Mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem do smaku i odstawiamy do wystygnięcia.

Gdy farsz przestygnie możemy lepić pierogi. Jeśli lubicie cienkie ciasto to z podanego przepisu wyjdzie Wam około 65-70 pierogów. Jeśli zrobicie grubsze to około 50 (mówiąc grubsze mam na myśli średnie – jak na zdjęciu).
Podajemy prosto z wody lub podsmażone na patelni z cebulką. Smacznego!

pierogi y kapusta3

pierogi y kapusta2

 

 

Poprzedni post Następny post

Mogłoby Ci się również spodobać

Brak komentarza

Odpowiedz