fasolka3
Obiad

Klasyczna fasolka po bretońsku

Klasyczna fasolka po bretońsku w wersji bezmięsnej. Bez żadnych zamienników mięsa – jest to po prostu stuprocentowa wersja roślinna. Dlaczego nie dodałam wegańskiego boczku? Bo przecież można by było, bo taki boczek doskonale by się sprawdził. Nie dodałam żadnego zamiennika, żeby pokazać, że najprostsza przemiana dania mięsnego, na wersję wegańską, czyli właśnie takka, w której najzwyczajniej eliminujemy pozycję zwierzęco pochodne, jest równie smaczna. Prostota często jest najlepsza.:)

Oczywiście czasami fajnie sobie urozmaicić danie i dodać np. wegańską kiełbaskę czy właśnie boczek. Można też dodać inny całkowicie innowacyjny składnik, na przykład tofu (Fasolka po bretońsku z tofu).

Składniki (4 mniejsze porcje):

200 g suchej fasolki „jaś”
1 litr wody
1 mały słoiczek koncentratu pomidorowego
2 ziarenka ziela angielskiego
1 listek laurowy
Majeranek
Sól
Pieprz
1 łyżeczka słodkiej wędzonej papryki w proszku
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka kminku
1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej

1 porcja to około 200 kcal.

Przygotowanie:

Fasolkę moczymy w wodzie przez 24 godziny. Następnie odlewamy wodę, w której się moczyła. Fasolkę przekładamy do garnka i wlewamy 1 litr świeżej wody. Dodajemy ziele angielskie, liść laurowy. Garnek wstawiamy na ogień i gotujemy przez minimum 1 godzinę.

Cebulę kroimy w kosteczkę i dodajemy ją do fasolki (dodanie cebuli podczas gotowania fasolki powinno pomóc w ewentualnych problemach z brzuchem, które może powodować fasolka). Dodajemy również kminek (z tego samego powodu, co cebulę) – ja dodałam go w sitku do parzenia herbaty, by móc go potem bez problemu wyłowić z fasolki.

Po godzinie gotowania sprawdzamy czy fasolka jest miękka. Jeśli tak to dodajemy resztę składników: paprykę, sól, i pieprz do smaku oraz wyciskamy czosnek. Na koniec dodajemy koncentrat pomidorowy i gotujemy na małym ogniu przez 20 minut.

Na koniec dodajemy mąkę ziemniaczaną rozrobioną z zimną wodą (minimalną konieczną ilością do rozpuszczenia się mąki). Wlewamy do gotującej się fasolki i gotujemy na najmniejszym ogniu przez 10 minut.

Fasolkę podajemy z ubitymi ziemniakami lub chlebkiem.

fasolka2

fasolka

fasolka4

Poprzedni post Następny post

Mogłoby Ci się również spodobać

Brak komentarza

Odpowiedz