sernik2
Deser

Sernik na zimno z białej fasoli

Przepisów na wegańskie serniki, a raczej bez serniki, jest masa. Jednak z reguły różnią się od siebie. Mój przepis na sernik na zimno z białej fasoli zainspirowany został przepisem z francuskiej gazety Veggie. Przepis różni się od oryginału kilkoma składnikami w części „serowej”. Całkowicie zmieniłam też spód sernika: zamiast go piec, przygotowałam go z herbatniczków i daktyli, też na zimno. 😉

Ciasto wyszło naprawdę pyszne, a świadczy o tym fakt, że mój mąż był nim zachwycony! Z reguły boi się takich eksperymentów, ale w ogóle nie wyczuł z czego jest ten sernik zrobiony. A jeśli on tego nie wyczuł, to nikt nie wyczuje! Gwarantuje to!

Składniki (okrągła foremka o średnicy 16 cm):

Spód:

150 g wegańskich kakaowych herbatników
90 g daktyli
Gorąca woda do namoczenia daktyli

Masa „serowa”:

1 puszka białej fasolki cannellini (250 g po odsączeniu)
140 g jogurtu sojowego
4 łyżki brązowego cukru
1 opakowanie cukru wanilinowego
Sok z ½ cytryny (dużej lub 1 małej)
180 ml wody
3 g agar agar
1 łyżeczka esencji waniliowej

Do dekoracji: dżem wiśniowy, świeże owoce.

1/12 ciasta to około 130 kcal.

Przygotowanie:

Spód.

Z daktyli wyciągamy pestki, wkładamy je do malaksera i zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy je na około 10 minut, by zmiękły i łatwiej można było je zmiksować. Po 10 minutach odlewamy wodę (ale zachowujemy ją) i blendujemy daktyle na gładką masę – jak trzeba można dolać odrobinę wody z moczenia daktyli.

Masę daktylową przekładamy do miski, a do malaksera wrzucamy połamane herbatniki. Miksujemy je, by otrzymać średnio ziarnistą „mąkę”. Herbatniki dodajemy do daktyli i mieszamy do połączenia się składników. Jeśli masa będzie zbyt sucha dolejcie wody, by składniki się połączyły.

Foremkę wykładamy papierem do pieczenia i wykładamy spód i boki ciastem – tworzymy boki na wysokość ok. 1,5-2 cm. Z papieru do pieczenia wycinamy pasek, którym wyłożymy bok foremki, tak by ciasto nie dotykało blachy i żeby masa „serowa”, którą później wlejemy również nie miała styczności z foremką. Na czas przygotowania masy serowej wkładamy ciasto do lodówki.

Masa „serowa”.

Fasolkę odsączamy z zalewy i przekładamy do miski lub kielicha blendera. Dodajemy jogurt, sok z cytryny, cukier, esencję waniliową i miksujemy na gładką masę.

W garnku zagotowujemy wodę i dodajemy agar agar, który gotujemy na małym ogniu (ma się gotować) przez 6 minut. Następnie dodajemy rozpuszczony agar agar do naszej masy serowej i dokładnie mieszamy. Masę przelewamy do foremki i chłodzimy przez minimum 3 godziny.

Gotowe ciasto możemy udekorować musem owocowym, świeżymi owocami lub polewą czekoladową.

sernik5

sernik3

sernik7

Poprzedni post Następny post

Mogłoby Ci się również spodobać

Brak komentarza

Odpowiedz