serniczekjaglanyrabarbarowy2
Deser

Jaglane mini serniczki z rabarbarem

Słodkie orzeźwienie na gorące dni. Lody? Nie! Mini serniczki z rabarbarem z działki. Nic tak lepiej nie smakuje, jak chłodny deser w upale dni. Lata jeszcze nie ma, ale pogoda dopisuje. Ja za sorbetami nie przepadam, więc gdy słonko grzeje i nie chce się piec ciast, robię między innymi taki oto deser. Serniczki z kaszy jaglanej smakuję wtedy najlepiej.

Składniki (10 sztuk):

Spód.
60 g otrębów orkiszowych
50 g orzechów włoskich
2 łyżki oleju kokosowego
20 g cukru

Masa jaglana.
100 g kaszy jaglanej
250 ml mleka roślinnego
200 ml wody
4 łyżki cukru
80 g jogurtu sojowego
100 g rabarbaru
4 łyżki cukru
1 łyżka soku z cytryny

Do dekoracji:
40 g rabarbaru
2 łyżki cukru

Przygotowanie:

Spód.
Otręby mielimy razem z orzechami – na mączkę lub drobno, by masa zachowała ziarnistą strukturę. Wsypujemy do miski, dodajemy cukier i olej kokosowy. Wszystko razem mieszamy do połączenia się składników (najlepiej ręką lub widelcem). Powstanie dość lepka masa. Wykładamy ciastem dno foremek na muffiny (5 cm). Pieczemy w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez 15 minut.

Masa.
Kaszę jaglaną płuczemy wodą. Wsypujemy do garnka, wlewamy mleko, wodę i gotujemy przez 30 minut na średnim ogniu. Garnek z kaszą miejcie na oku, gdyby płyn odparował należy podlać kaszę wodą. Na koniec gotowanie kasza powinna być mięciutka, a płyn powinien cały odparować. Do ugotowanej i jeszcze gorącej kaszy dodajemy cukier i mieszamy. Blendujemy na gładką masę. Masę dzielimy na pół i do jednej części dodajemy sok z cytryny i jogurt sojowy. Do małego garnka wlewamy wodę (na około 1-2 cm) dodajemy rabarbar i gotujemy go do miękkości (może zacząć się rozpadać) – około 5-7 minut. Pod koniec dodajemy cukier. Woda powinna odparować. Rabarbar dodajemy do drugiej części masy i całość razem blendujemy. W tym samym garnku przygotowujemy rabarbar do dekoracji. Rabarbar kroimy na drobne plasterki, posypujemy cukrem i lekko podlewamy wodą i gotujemy al dente.

Na upieczony spód serniczków wykładamy po kolei masę. Najlepiej jest to zrobić przy pomocy rękawa cukierniczego. Wierzch serniczków dekorujemy rabarbarem. Serniczki chłodzimy w lodówce przez minimum 1 godzinę. Serniczki podajemy w formach na muffiny, wtedy po prostu jemy je łyżeczką, można również je delikatnie wyciągnąć z foremki (należy lekko popukać spód foremki) tradycyjnie do góry wierzchem lub na odwrót. :)

serniczekjaglanyrabarbarowy3

serniczekjaglanyrabarbarowy

serniczekjaglanyrabarbarowy5

Poprzedni post Następny post

Mogłoby Ci się również spodobać

Brak komentarza

Odpowiedz