pierogi3
Bez kategorii, Obiad, Różne

Pierogi z kapustą i grzybami II

W tym roku postanowiłam bardziej przyłożyć się do lepienia pierogów wigilijnych. Zazwyczaj szybko je zlepiałam najprostszą metodą łączenia brzegów opuszkami palców bez przykładania większej wagi do ich wyglądu – przecież mają smakować, a wygląd to inna sprawa. 😀 W tym roku rozłożyłam sobie pracę na 2 tygodnie przed świętami, co zaowocowała większymi ambicjami na poziomie estetycznym. Pierogi z kapustą i grzybami II* zostały zlepione tak, by cieszyć nie tylko podniebienie, ale i oczy :D.

Lepienie widoczne na zdjęciach jest równie dobrze znane wśród wszystkich, którzy kiedykolwiek lepili pierogi. Wymaga naszej większej cierpliwości, czasu, ale warto czasem się przemóc i posklejać pierogi w ten sposób. Ślicznie wyglądają prawda?

* Jest to lekko zmodyfikowany przepis z zeszłego roku (przepis tutaj).

Składniki (około 75 sztuk):

Ciasto:
600 g mąki T650
300 ml wrzącej wody
60 g margaryny wegańskiej
Odrobina soli

Farsz:
825 g kiszonej kapusty
160 g mrożonych grzybów
40 g suszonych grzybów
1 cebula
Sól, pieprz
2 liście laurowe
3 ziela angielskie
Odrobina gałki muszkatołowej
1 marchewka
0,5 litra Wody
3 łyżki oleju kokosowego do smażenia

Przygotowanie:

Ciasto.
Ze wszystkich składników robimy ciasto – uwagą na gorącą wodę! Ciasto wyrabiamy około 10 minut, aż będzie gładkie i elastyczne. Odkładamy ciasto do całkowitego przestygnięcia. Gdy będzie już zimne, rozwałkowujemy je na grubość około 4 mm i wycinamy koła (ja miałam radełko o średnicy 7 cm).

Farsz.
Grzyby rozmrażamy dzień wcześniej, by mieć pewność, że całkowicie rozmarzną i osuszą się. Suszone grzyby płuczemy i gotujemy razem z marchewką, liściem laurowym i zielem angielskim przez około 15 minut.

Właściwego dnia zabieram się za resztę składników. Cebulę kroimy w kosteczkę i podsmażamy na oleju (1 łyżka). Ładnie zarumienioną cebulę zdejmujemy z patelni. Rozgrzewamy kolejną łyżkę oleju i wrzucamy rozmrożone grzyby i smażymy je przez około 10-15 minut. Po tym czasie zdejmujemy je na deskę do krojenia i siekamy na niebyt duże kawałki(takie,aby wygodnie było nadziewać pierogi). Siekamy również suszone grzybki i marchewkę.

Kapustę siekamy. Na patelni rozgrzewamy ostatnią porcję oleju i wrzucamy kapustę, którą podsmażamy około 5 minut. Następnie dolewamy połowę wody i dusimy kapustę przez 20 minut na małym ogniu. Gdy woda zniknie z patelni dolewamy kolejną porcję wody i powtarzamy czynność. Na koniec pokręcamy maksymalnie ogień i mieszając odparowujemy całkowicie kapustę. Gotową kapustę przekładamy do dużej miski i dodajemy grzyby z marchewką. Mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem do smaku i odstawiamy do wystygnięcia. Gdy farsz przestygnie lepimy pierogi.

Z podanej ilości i wielkości pierogów wyjdzie ich 75 sztuk. Farsz zostanie, ale jeśli zrobicie uszka z tego przepisu (przepis tutaj) to będzie można dorobić jeszcze 10 pierogów z pozostałego ciasta na uszka. Wtedy zostanie trochę farszu które można po prostu zjeść lub dodać do bigosu. :)

pierogi

pierogi5

pierogi7

Poprzedni post Następny post

Mogłoby Ci się również spodobać

Brak komentarza

Odpowiedz