przekladaniec bezglutenowy2
Deser

Czekoladowe ciasto bezglutenowe – przekładaniec

Zostałam ostatnio poproszona o przygotowanie bezglutenowego ciasta. Bardzo się ucieszyłam, bo nie robię ich często, więc była to dobra okazja, by przygotować inne niż do tej pory ciasto. By się nie powtarzać zdecydowałam się na eksperyment. Poprzeczka została postawiona wysoko.

Dostałam wcześniej jedną wytyczną: miało być to ciasto czekoladowe. No dobrze. Czekoladowe ciasto bezglutenowe, ale jakie konkretnie? Przekładaniec. Wykonanie jest dość czasochłonne (rozwałkowywanie i pieczenie blatów zabiera dużo czasu), ale warto. Sami zobaczcie jak smacznie wygląda!

Składniki:

Blaty:
100 g mąki ziemniaczanej
100 g mąki ryżowej
150 g mąki kukurydzianej
50 g mąki z cieciorki
125 g wegańskiej margaryny
90 g cukru
125 ml śmietanki sojowej
2 łyżeczki zamiennika jajka w proszku + 40 ml wody
½ łyżeczki sody
1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
Szczypta soli
Kropla esencji wanilii

Krem:
900 ml śmietanki sojowej
400 g gorzkiej czekolady
2 łyżki cukru

Przygotowanie:

Blaty:
Blaty (można przygotować je dzień przed przekładaniem ciasta):
Śmietanę mieszamy z sodą oczyszczoną. Margarynę, cukier i esencję z wanilii ucieramy razem, aż zmienią się w puszystą masę. Zamiennik jajka przygotowujemy według instrukcji na opakowaniu i nie przerywając ucierania dodajemy go do masy. Dodajemy śmietanę z sodą, mąkę, sól i mieszamy wszystko razem. Ciasto będzie puchate w dotyku i będzie się łatwo rwało. Przed rozwałkowaniem schładzamy je około godziny w lodówce.
Zagniecione ciasto dzielimy na 8 równych części. Kwadratową formę o wymiarach 18×28 cm wykładamy papierem do pieczenia. Każdą kulkę ciasta rozwałkowujemy na bardzo cienkie blaty między dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Pieczemy w nagrzanym do 190ºC piekarniku przez około 8 minut. W taki sam sposób przygotowujemy resztę blatów.

Krem:
W rondelku podgrzewamy śmietankę sojową. Dodajemy 350 gr czekolady i czekamy, aż się całkowicie rozpuści. Gdy przestygnie (ale będzie jeszcze letnia) nakładamy na każdy blat – wystarczy nałożyć tyle, by przykryła cały blat. Nakładamy krem do przed ostatniego blatu. Kładziemy ostatni blat na ciasto, a do pozostałego kremu dodajemy 50 gr czekolady i cukier i lekko podgrzewamy, by się rozpuściły. Masę nakładamy na ostatni blat i na boki ciasta, dokładnie smarując każdy bok. Na wierzch dla dekoracji możemy posypać płatki migdałów. Ciasto najlepiej przygotować na kilka godzin przed podaniem, by zdążyło się przegryźć.

 

przekladaniec bezglutenowy3

przekladaniec bezglutenowy4

 

Poprzedni post Następny post

Mogłoby Ci się również spodobać

Brak komentarza

Odpowiedz