zakwas na barszcz wigilijny2
Różne

Zakwas na barszcz wigilijny

Potrawy wigilijne różnią się w zależności od regionu i tradycji rodzinnych. U mnie, jak zapewne w większości domów, jedną z podstawowych potraw na świątecznym stole jest barszcz czerwony z uszkami. Taki barszcz robi się u mnie tylko raz w roku – na Wigilię.

Jest wyjątkowy bo przygotowuje się go z zakwasu. Postanowiłam podtrzymać tę tradycję i na święta Bożego Narodzenia podam gościom prawdziwy barszcz na zakwasie. Zakwas można przygotować już w pierwszym tygodniu grudnia, bo może postać dwa tygodnie w lodówce. Można go też przygotować na 6 dni przed Wigilią i od razu ugotować barszcz.

Składniki:

1,2 kg buraków
Kilka ziarenek ziela angielskiego
Kilka ząbków czosnku (nieobranych)
Kilka listków laurowych
Woda mineralna
1,5 łyżeczki soli
Duży słoik
Kromka chleba na zakwasie
Gaza, gumka lub sznurek

zakwas na barszcz wigilijny

Przygotowanie:

Buraki obieramy i kroimy – ja użyłam robota, który pokroił buraki w talarki, ale równie dobrze można pokroić w kostkę. Przygotowujemy duży, dwulitrowy słój (ja miałam dwa litrowe) i przemywamy wrzącą wodą, żeby go zdezynfekować. Następnie umieszczamy warstwami buraki w słoiku i między każdą warstwę wrzucamy po listku laurowym, ząbku czosnku i dwa ziarenka ziela angielskiego. Mniej więcej w połowie dorzucamy – jeśli chcemy –kromkę chleba na zakwasie, który przyspieszy proces kiszenia. Do szklanki wlewamy wodę mineralną i wsypujemy sól. Zalewamy buraki (jeśli macie dwa słoiki podzielcie solankę na 2 słoje) i dolewamy tyle wody mineralnej, by przykryła wszystkie buraki. Słoik nakrywamy gazą, zakładamy gumkę recepturkę lub zawiązujemy sznureczkiem i odstawiamy w najchłodniejsze miejsce w domu na 5-6 dni (ja wstawiłam do garderoby, gdyż tam jest najchłodniej). Może zdarzyć się, że zakwas zacznie pleśnieć jeśli buraki wyjdą z zalewy, dlatego zalecam codzienne zaglądanie do zakwasu i, jeśli trzeba, zanurzanie buraków w solance. Piana (nie pleśń) jest naturalnym efektem kiszenia. Gdy zakwas jest gotowy, przelewamy go przez sito do butelki/słoika i wstawiamy do lodówki (może stać do dwóch tygodni) bądź gotujemy barszcz. Z podanej ilości buraków wychodzi 0,8 litra zakwasu. Buraki z zakwasu nadadzą się na surówkę np. z tego przepisu.

zakwas na barszcz wigilijny3

kisyone buraki

Poprzedni post Następny post

Mogłoby Ci się również spodobać

Brak komentarza

Odpowiedz