Tofu jest? Jest! Jagody są? Są! No to mam wszystko do zrobienia pysznego ciasta jakim jest tofurnik z jagodami. Oczywiście, możecie dodać swól ulubiony owoc. Ale czemu nie skorzystać by z tego co w danym czasie daje nam natura? Jogody jeszcze są, ale jak to z nimi bywa, nie wiadomo kiedy się skończą. Ja nie mam o tym pojęcia, nawet jeszcze wlesie nie byłam. Chyba jednak nie uda mi się pójść samej nazbierać. Troszeczkę się zniechęciłam, jak usłyszałam jakie to trudne jest.
Może zbieranie jagód nie należy do najprosztysz czynności, ale już pieczenie wegańskiego sernika z tofu TAK!
Składniki (forma o średnicy 24 cm):
Spód.
50 g oleju kokosowego
180 g mąki pszennej T450
30 ml wody
15 g świeżych daktyli bez pestek
Masa tofu.
500 g tofu np. Polsoja
60 g śmietanki sojowej
50 ml soku z cytryny świeży
30 g mąki ziemniaczanej
180 g ksylitolu*
¼ łyżeczki sody
60 g jagód (+ 5 g mąki ziemniacznaje i 5 gram ksylitolu)
Galaretka.
180 g jagód
½ łżeczki agar agar
150 ml wody
15 g ksylitolu*
*Ksylitol można zastąpić zwykłym cukrem. Pierwsza wersja tofurnika miała 100 g ksulitolu i 30 ml soku z cytryny, ale doszły mnie słuchy, że ciasto mogłoby być słodsze. Mi natomiast bardzo smakowało (nie lubię zbyt słodkich ciast), więc jak ktoś woli mniej cukru to śmiało można! Dajcie też wtedy mniej cytryny, by nie było zbyt kwaśne.
Całę ciasto ma 2340 kcal. Gdy podzieiumy je na 12 porcji, to jedna porcja ma tylko 195 kcal. 😉
Przygotowanie:
Spód.
Nastawiamy piekarnik na 10 stopni. Mąkę przesiewamy przez sito do miski. Dodajemy olej kokosowy. Daktyle blendujemy z wodą na gładką masę i dodajemy do pozostałych składników. Ugniatamy ciasto i przekładamy ję do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy przez 20 minut.
Masa tofu.
Tofu gotujemy przez 10 minut w wodzie (pozbawimy go w ten sposób specyficznego zapachu tofu). Następnie wszystkie składniki wkładamy do kielicha blendera i dokładnie miskujemy na jednolitą gładką masę. Na upieczony spód wykładamy jagody obtoczone w 5 gramach mąki ziemniaczanej i ksylitolu. Na spód wylewamy masę tofu i wkładamy do piekarnika. Ciasto pieczemy przez 35 minut.
Galaretka.
W garnku zagotowujemy wodę z jagodami. Dodajemy cukier i agar i gotujemna małym ogniu przez 6 minut. Na koniec lekko blendujemy owoce, tak by zostało kilka w całości. Galaretkę przelewamy na ciasto i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. Gdy ciasto będzie chłodne wstawiamy je do lodówki na min. 2 godziny.
Brak komentarza