tygrysek3
Deser

Ciasto drożdżowe pantera

Ciasto drożdżowe pantera powstało pod wpływem inspiracji z pewnego fanpage’a. Któregoś razu wyskoczył mi post z tej strony i tak mi się spodobał, że postanowiłam zrobić coś podobnego w wersji wegańskiej. Chodzi o ciasto, które po przekrojeniu ma profil centków pantery. Jest trochę czasochłonne, ale jeśli chcemy przygotować ciasto, które zrobi wrażenie – na dzieciach i nie tylko, to śmiało polecam panterę.

Jest to zwykłe ciasto drożdżowe, więc wyszukanych smaków tu nie znajdziemy. Ale jak ktoś lubi ciasto drożdżowe jako dodatek do herbatki – gorąco polecam!

Składniki (foremka 30x12cm):

40 g drożdży
½ szklanki letniego mleka sojowego
½ letniej wody
50 ml oleju kokosowego
370 g mąki T450
100 g skrobi kukurydzianej
175 g cukru
1½ łyżki kakao

Przygotowanie:

Drożdże rozkruszamy w misce, wsypujemy łyżkę cukru, zalewamy letnim mlekiem i wodą i dokładnie mieszamy. Dodajemy 150 g mąki, mieszamy i odstawiamy na 15 minut, żeby drożdże zaczęły pracować. Następnie dodajemy pozostałą mąkę, skrobię kukurydzianą, cukier i dokładnie mieszamy ciasto – możemy wyrabiać przy pomocy robota lub mieszać łyżką. Gdy składniki się połączą dolewamy olej i dalej jeszcze trochę wyrabiamy. Ciasto przykrywamy ściereczką i wstawiamy do lodówki na 30 minut. Po upływie tego czasu, wyjmujemy ciasto i dzielimy na 3 części, tak by pierwsza część była największa, druga mniejsza i trzecia najmniejsza. Do najmniejszej części dodajemy ½ łyżki kakao, a do średniej części dodajemy 1 łyżkę kakao i i dokładnie wyrabiamy ciasta. Największą i średnią część zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki. Najmniejszą część dzielimy na 6 części i z każdej formujemy wałek. Wyciągamy kakaową część z lodówki i dzielimy ją na 6 części. Z każdej części formujemy wałek, który następnie rozwałkowujemy na taki wymiar, by można było zawinąć w niego uprzednio uformowany wałek (z najmniejszej kakaowej części). Tak samo postępujemy z pozostałymi pięcioma częściami. Na koniec wyjmujemy jasną część z lodówki i robimy dokładnie to samo co najciemniejszą (średnią) częścią. Formujemy wałek, rozwałkowujemy go tak, by owinął powstałe wałki. Powstałe wałki układamy w wyłożonej papierem do pieczenia formie zaplatając je między sobą. Foremkę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce, by ciasto podwoiło objętość. Po około 1 godzinie rozgrzewamy piekarnik na 180 stopni, ciasto smarujemy z zewnątrz olejem kokosowym i wstawiamy do piekarnika. Po 15 minutach zmniejszamy temperaturę do 160 stopni i pieczemy jeszcze 25 minut.

tygrysek2

tygrysek

tygrysek4

Poprzedni post Następny post

Mogłoby Ci się również spodobać

2 Komentarze

  • Odpowiedz maja 1 czerwiec 2016 w 11:24

    Śliczne!

    • Gosia
      Odpowiedz Gosia 1 czerwiec 2016 w 15:52

      Dziękuję! Mi też się podoba! 😀

    Odpowiedz