szynkawege3
Różne, Śniadanie lub kolacja

Szybka wegańska szynka

Szybka wegańska szynka na kanapki i nie tylko. Tak, taki przepis istnieje! Tak naprawdę powstał z potrzeby wykorzystania okary sojowej, której zostało mi bardzo dużo po świętach. Mąż szczęśliwy, bo on takie wynalazki ze smakiem zajada – czy na kanapkę, do kebaba, na pizze lub do zapiekanek. Takie „mięsiwo” jest mile widziane praktycznie w każdej potrawie.

Przepis jest prosty o ile dysponujemy okarą, bo w sklepie jej nie kupimy. Wystarczy kilka składników razem połączyć, a szynka sama się zrobi. CO prawda wygląda jak pieczeń, ale pieczenią nie jest bo nie była pieczona. Na kanapki można kłaść ugotowaną, ale jeśli lubicie się bawić w kuchni, to po ugotowaniu mięsa można zamarynować i upiec. U mnie skończyło się na gotowaniu, bo przepis miał być prosty i szybki. Taki właśnie jest.

Składniki:

280 okary sojowej
100 g tofu
50 g surowego buraka
100 g jogurty sojowego
220 g glutenu
80 g skrobi kukurydzianej
50 g wody
1,5 łyżeczki soli
2 łyżeczki sosu sojowego
1 łyżeczka papryki w proszku
1 łyżeczka czosnku w proszku
½ łyżeczki pieprzu
½ łyżeczki rozmarynu (najlepiej zmielonego)

Przygotowanie:

Mokre składniki mieszamy razem i dodajemy okarę. Całość blendujemy na gładką masę. Suche składniki umieszczamy w misce i dokładnie mieszamy. Do suchych składników dodajemy zblendowaną masę i dokładnie mieszamy (najlepiej rękami, by mieć pewność, że wszystko się dobrze połączyło). W garnku zagotowujemy wodę. Masę na szynkę dokładnie zawijamy w folię spożywczą* – kilka razy, by szynka była szczelnie zawinięta. Szynkę gotujemy w wodzie przez godzinę. Po tym czasie wyjmujemy ją z wody i studzimy. Szynkę rozpakowujemy dopiero gdy przestygnie – po wyjęciu z wody będzie bardzo gorąca! Wegańska szynką doskonale nadaje się na kanapki, jako dodatek do pizzy lub zapiekanek z serem. Pokrojona na grubsze kawałki i odpowiednio przyprawiona może stanowić „mięso” do kebaba (przepis tutaj).

* Najlepsza jest zwyczajna folia spożywcza (bo jest elastyczna), ale z reguły producenci podają, że można jej używać poniżej 100 stopni Celsjusza. Dla pewności można kiełbaski najpierw owinąć folią spożywczą z przeznaczeniem do wysokich temperatur (np. do piekarnika), a następnie owinąć jeszcze zwyczajną folią, by nadać odpowiedni kształt i dla pewności, że do kiełbasek nie dostanie się woda.

szynkawege4

szynkawege2

szynkawege

Poprzedni post Następny post

Mogłoby Ci się również spodobać

2 Komentarze

  • Odpowiedz Kate 17 kwiecień 2016 w 10:51

    Jaką rolę spełnia jogurt sojowy? Jest konieczny? Można użyć mleka sojowego? Zakwasić je na przykład? Albo w ogóle pominąć?

    • Gosia
      Odpowiedz Gosia 17 kwiecień 2016 w 11:20

      Jogurt nadaję gładszą strukturę „szynki”, ale nie jest niezbędny. Zamiast jogurtu możesz dać na przykład więcej tofu rozrobionego z mlekiem sojowym. Mleko może za bardzo rozrzedzić masę, ale jeśli chcesz dać go zamiast jogurtu to po prostu daj go mniej. Myślę, że powinno, że też wyjdzie. :)

    Odpowiedz