okarnik7
Deser

Okarnik, tofurnik lub po prostu wegański sernik

Kolejny przepis, którego głównym składnikiem jest okara sojowa. Pamiętajcie, by jej pod żadnym pozorem nie wyrzucać! Niby jest to produkt uboczny, ale naprawdę czyni cuda! Pokazywałam jej doskonałe zastosowanie przy wyrobie roślinnych mięsopodobnych wyrobów takich jak pieczeń czy pulpeciki. A dzisiaj udowodnię, że równie dobrze można ją wykorzystać do słodkich wypieków. Okarnik, tofurnik lub po prostu wegański sernik – to właśnie to ciasto powstało z okary sojowej.

Przepisów na wegańskie ciasta, które imitują tradycyjny sernik jest wiele – sama robiłam i przepis na sernik jaglany znajdziecie tutaj. Ale takiego cuda to jeszcze nie jadłam. Głównym składnikiem jest właśnie okara sojowa, do której dodajemy tofu i jogurt sojowy. Okarnik upiekłam na cienkiej warstwie kruchego ciasta, ale równie dobrze można zrobić go bez ciasta. A jako dodatek wykorzystałam mus malinowy.

Składniki (okrągła blacha 24 cm):

Spód:
100 g mąki pszennej T450
70 g margaryny wegańskiej
3 łyżki cukru
1 łyżka jogurty sojowego

Masa „serowa”:
400 g okary sojowej
150 g tofu
170 g sojowego jogurtu naturalnego
100 ml mleka roślinnego (dałam orkiszowe)
170 g cukru
Sok z 1,5 cytryny
1 opakowanie budyniu waniliowego (40 g)
30 g mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka esencji z wanilii
6 łyżek musu malinowego (zmiksowany dżem z malin lub mrożone maliny)

okarnik6

Przygotowanie:

Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni.
Przygotowujemy spód. Margarynę ścieramy na tarce, dodajemy mąkę, cukier i ucieramy ciasto. Pod koniec dodajemy jedną łyżkę jogurtu i dalej wyrabiamy ciasto. Formę wykładamy papierem do pieczenia i rozprowadzamy równomiernie ciasto. Wstawiamy do lodówki na czas rozgrzania się piekarnika. Gdy się nagrzeje, nakłuwamy ciasto widelcem i pieczemy przez 15 minut.

Okarę sojową razem z tofu, jogurtem i mlekiem miksujemy na gładką masę. Dodajemy sok z cytryny, cukier, wanilię i dalej miksujemy. Na koniec dodajemy budyń, mąkę ziemniaczaną i miksujemy ostatni raz. Masę wylewamy na upieczony spód. Na wierzch nakładamy kleksy malinowego musu i przy pomocy wykałaczki robimy „esy floresy” delikatnie zanurzając wykałaczkę w masie. Ciasto pieczemy 30 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki piekarnika i czekamy aż ciasto znacznie wystygnie. Po około 30 minutach, jeszcze letni sernik wyjmujemy i całkowicie studzimy. Gdy wystygnie wkładamy go na minimum godzinę do lodówki, by się odpowiednio schłodził.

okarnik8

okarnik4

okarnik

Poprzedni post Następny post

Mogłoby Ci się również spodobać

Brak komentarza

Odpowiedz